מאמרים

איך משפרים ציון פסיכומטרי?!

מה עושים כשלא מרוצים מציון הבחינה הפסיכומטרית? רבים מהנבחנים, ובייחוד אלו שצריכים ציון גבוה במיוחד, נתקלים בשאלה זו לאחר קבלת הציון. הנחושים ינסו לגשת שוב ושוב עד לקבלת הציון המיוחל. אך האם זוהי דרך אפקטיבית? האם אפשרי לשפר את ציון הבחינה? ואם כן- כיצד?

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה ערך מחקר בנושא התועלת המופקת מדרכי הכנה שונות לבחינה, ובמסגרתו נבדקו אלפי נבחנים שניגשו לבחינה לפחות פעמיים בחייהם., במהלך המחקר נערכה השוואה בין ציוניהם בשתי הבחינות הראשונות. ממצאי המחקר הראו כי השיפור הממוצע בקרב הנבחנים הוא בין 30 ל-40 נקודות בלבד. כאשר מדובר על שיפור בין בחינה שלישית לרביעית – הנתון מדהים עוד יותר ומראה שכמעט ואין שיפור. הנתון יציב לאורך שנים, ומעיד על כך שעיקר השיפור מושג מלימוד ותרגול עצמי, ומעצם ההיכרות עם הבחינה ועם סוגי השאלות שמופיעים בה. היכרות זו מורידה את סף החרדה וגורמת לשיפור התפקוד בבחינה עצמה. ניתן לראות שהשיפור הממוצע המושג הוא מינורי, ולא משמעותי מספיק עבור נבחנים שצריכים שיפור דרמטי בציון.

הבחינה הפסיכומטרית בודקת שרידות בשנה הראשונה בלימודים אקדמיים. האופן שבו מתכוננים רוב הסטודנטים לבחינה אינו יסודי מספיק ולכן לא מוביל לשינוי משמעותי. למידה שכוללת שינון אינסופי של נוסחאות ותרגול רב ללא הבנה לא תקדם אתכם לקראת המטרה. כדי להצליח להשתפר – צריך לסגל מיומנויות שרלוונטיות ללימודים אקדמיים. מיומנויות כאלה לא יושגו באמצעות שינון, אלא רק על ידי שינוי יסודי של דפוסי החשיבה הבעייתיים ועל ידי הקניית הרגלי למידה נכונים. כדי להבין מה עומד מאחורי המבחן ומאחורי כל שאלה בו, יש להבין מה כותב השאלה רצה לבדוק. רק תוך הבנה מלאה של הדברים ופיתוח חשיבה, תוכלו להתמודד כראוי עם הבחינה.

"אי שפיות זה לעשות את אותו הדבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות". (אלברט איינשטיין)

כדבריו של איינשטיין, כדי להשיג תוצאה שונה, יש צורך בשינוי של האופן בו אנחנו פועלים להשגתה. אחרת, נמשיך לבצע את אותן הפעולות שיובילו לאותן התוצאות. דבר זה יוביל לתסכול ולא יביא אתכם לציון שאתם צריכים.

אז מה עושים?

באמצעות אבחון פסיכומטרי מקיף ניתן לזהות את הבעיות הספציפיות שמונעות מכם להצליח. אבחון כזה יספק לכם מידע על דפוסי החשיבה הבעייתיים שלכם וימקד אתכם בנוגע למיומנויות אותן עליכם לשפר. ליווי מקצועי המותאם לכם אישית יחד עם עבודה יסודית ותרגול נכון יגדילו את הסיכויים שלכם לקבל את הציון שאתם צריכים. האבחון הפסיכומטרי הוא כלי עזר שפותח באקדמיה לפסיכומטרי, בסיוע של אנשי מקצוע שונים (פסיכולוגים, נוירופסיכולוגים ורופאים). במסגרתו ניתן ללמוד על מיומנויות הלמידה הקיימות אצלכם, רמת הידע ההתחלתית ואופן החשיבה שלכם ובנוסף להבין אילו אתגרים עומדים בדרככם להצלחה בבחינה הפסיכומטרית ובלימודים האקדמיים (לקויות למידה, הפרעת קשב וריכוז, חרדת בחינות, דחיינות, אתגרים פסיכולוגיים אחרים ועוד).

נכתב על ידי האקדמיה לפסיכומטרי אשר מציעה אבחון פסיכומטרי ללא עלות וללא התחייבות.

adminאיך משפרים ציון פסיכומטרי?!