מאמרים

האם ניתן לעשות פסיכומטרי בצבא?

מדי פעם פונים אלינו חיילים בשירות חובה או קבע ומתעניינים לגבי האפשרות לשלב קורס פסיכומטרי במסגרת השירות הצבאי. האם מדובר במטרה ברת יישום או שזוהי השקעה מיותרת שלבסוף לא תניב את התוצאה לה מצפים? המדריך המלא, לפניכם:

הנחת היסוד: לפסיכומטרי לא לומדים על רגל אחת

מאחר וטרם נבחנתם בבחינת הפסיכומטרי, אתם כנראה לא יודעים לקראת מה אתם הולכים. מדובר בבחינה מורכבת, הדורשת מכם לחדד מיומנויות למידה וכן להשלים ידע בכמה תחומים שונים. בנוסף, יכולת ניהול זמן היא פקטור משמעותי בבחינה– שכן לכל פרק מוקדש פרק זמן בהתאם להיקף השאלות והנושא.

הפעם האחרונה בה נבחנתם הייתה במסגרת הלימודים שלכם בתיכון, עם בחינות הבגרות. למרות שבחינות הבגרות מביאות גם הן אתגר גדול, בחינת הפסיכומטרי דורשת מכם היערכות אחרת לגמרי ובקיאות נרחבת בשלל נושאים. "למידה על הדרך" והשקעה חלקית, ככל הנראה לא יניבו את הציון לו אתם מצפים.

המסגרת הצבאית היא לא מסגרת קלה, וגם חיילים שאופי השירות שלהם מבוסס על יציאות יומיות, מסיימים את יום העבודה שלהם תשושים ובלי זמן רב פנוי.

האם ניתן לעשות פסיכומטרי בצבא?

ההמלצה הרווחת – שילוב

ככלל, ההמלצה החמה ביותר היא להקדיש את פרק הזמן הנדרש לטובת למידה לקראת הבחינה, כאשר עבודת ההכנה נעשית בשלב טרום הקורס, במהלך הצבא. המסגרת הצבאית היא מסגרת אינטנסיבית בד"כ, כאשר לכל היותר ניתן לשלב בה בין חצי שעה לשעה של זמן לימוד. גם אם בסוף היום אתם מצליחים להביא את עצמכם למצב בו אתם יושבים ולומדים, הרי שלא תמיד מדובר  בלמידה יעילה – שכן אינכם נמצאים ברמת הריכוז הנדרש. מצד שני – תתפלאו כמה זמן "מת" יש במסגרת הצבאית, זמן שבהכוונה נכונה ניתן בקלות לנתב ללמידה משמעותית. שילוב של טרום קורס במהלך השירות הצבאי, הוא האופציה המועדפת עלינו. במסגרת טרום הקורס כמעט לא נפריע ללו"ז הצפוף שלכם ורק ננחה אתכם כיצד ללמוד מספר מועט של מילים באנגלית ביום, לשפר במעט את הקריאה ושוב – זאת בעיקר בניצול הזמן המת הרב שיש גם ככה.

החלטתם ללמוד פסיכומטרי בצבא בכל זאת? ככה עושים את זה:

אם אתם משרתים בבסיס סגור ויש לכם שעות פנאי רבות לאורך היום, או בהנחה והחלטתם כנגד כל הסיכויים לעשות פסיכומטרי בצבא – הנה קצת טיפים איך כדאי לעשות זאת:

  • צרו לעצמכם לו"ז ברור עם מטרות ויעדים מוגדרים ומדידים. כל מה שלא מדיד – לא יתבצע.
  • למדו פסיכומטרי במסגרת קורס אישי, שיבנה תכנית לימוד שמתאימה בדיוק למגבלות בשירות בצבאי שלכם – בנוסף לכך שקורס כזה יאפשר לכם ללמוד במהלך השירות, הוא גם יהפוך אתכם מחויבים לתהליך.
  • לפני שאתם מתחילים – עברו אבחון פסיכומטרי על מנת להבין בדיוק במה עליכם להתמקד.

האם ניתן לעשות פסיכומטרי בצבא?

תכנית אישית לחיילים – על מה מדובר?

אם החלטתם לעשות פסיכומטרי בצבא, דעו כי אתם לא החיילים הראשונים שיעשו את זה. בכדי לצלוח את הבחינה ולהשיג את הציון האידאלי עבורכם, חשוב שתהיה לכם תכנית עבודה מותאמת לסטטוס שלכם בחיים – חיילים. מה יכול להקל עליכם ולאפשר לכם לצלוח את הבחינה?

  • התאמת תכנית לימוד בהתאם לשעות ה"פנאי" שלכם וניצול מקסימלי של הזמן ה"מת".
  • פריסת הקורס על פני כמה מועדים ולא על פני מועד אחד
  • ביצוע אבחון ללא עלות והתחייבות – דרכו ניתן להתאים תכנית לימוד מדויקת יותר

"למה אני צריך אבחון פסיכומטרי?"

האבחון לא מיועד אך ורק לחיילים, אלא לכל מי שרוצה ללמוד פסיכומטרי. כחיילים, שמראש לוח הזמנים שלהם צפוף יותר, האבחון יכול להפוך את הלמידה שלכם ליעילה יותר, ממוקדת יותר וכזו שתאפשר לכם ליהנות גם מתהליך הלמידה וגם תעלה את הסבירות שתצליחו בבחינה. מה בודקים באבחון?

  • מהן מיומנויות הלמידה שלכם
  • מהי רמת הידע שלכם באנגלית ובמתמטיקה
  • מהן יכולות החשיבה שלכם

לאחר ניתוח תוצאות האבחון, יהיה ניתן להתאים לכם תכנית ההולמת גם את הידע שלכם, גם את תנאי הפתיחה שיש לכם וגם את האילוצים שיש לכם בתור חיילים המשרתים בצה"ל. משימה מאתגרת היא לא משימה בלתי אפשרית, זיכרו זאת. בהצלחה!

adminהאם ניתן לעשות פסיכומטרי בצבא?